מערכי שיעור המציגים את עבודת המורים בט"ו בשבט – יום ההולדת של שלומי – בנושא גזע

במסגרת יום ההולדת לשלומי, הנחגג בט"ו בשבט, מרכז מדע ודעת אזורי למחוננים ומצטיינים קיים ימי נושא מיוחדים הקשורים לעצים, חורש ויער, המהווים חלק מנופי התרבות של שלומי.

נופי תרבות הן השילוב שנוצר בין האדם לסביבה בה הוא חי ויוצר, וכיון ששלומי טובלת ומוקפת בעצים וחורש ים תיכוני וצופה אל הים, עולמות התוכן האלה מהווים חלק מייחודיותה של שלומי.

בכל שנה אנחנו מקיימים יום נושא סביב ט"ו בשבט בוחרים חלק אחר של העץ. בשנה הראשונה עסקנו ביער באופן כללי, ובשנה שעברה עסקנו בשורשים של העץ. השנה המורים שלנו הכינו מערכי שיעור שנוגעים לתחום הדעת שלהם ומתחברים ליום הנושא בנושא הגזע מכיוונים שונים. כך למשל, בשיעור שעסק בכלכלה  דנו הילדים במאפייני עצים, תפוקתם, יכולתם לטהר זיהום אוויר, ומים, וגם בהקשר של ריהוט ותעשייה, והילדים שאלו שאלות שעוסקות בשילוב בין שני התחומים.

בשיעור שעסק  בקולנוע, דנו ביצירתו של טום הארטון, שביים סרטים והוא מביא בסרטיו עצים רבי עוצמה, סבוכים, ענפיהם מסולסלים, והם נראים מאיימים ומפחידים. הוא מביא תפאורה של יער כמרחב לסרטיו, והילדים יצרו דמויות נוספות בהקשר זה. בשיעור שעסק בסיפורי עמים הסבירה המורה על הגזעים השונים של בני האדם והתרבויות השונות הבאות לידי ביטוי, המסעות הגיאוגרפים שעשה האדם במהלך השנים ועוד. בשיעור שעסק בטכנולוגיה של מזון במסגרת הנושא של חישה, דנה המורה בקשר בין החושים וגזע המוח… מה הצרכן צריך ורוצה, על מכלול ההיבטים הנפשיים – גופניים שתעשיית המזון רוצה לענות עליה.

כמו כן נערכה סדנת אומנות ויצירה בנושא גזע, הילדים התבוננו במגוון ציורים וצילומים המפוזרים על השולחן שבכולם יש גזעים. הדליקו מדורה ושרפו קיסמים, וציירו באמצעות הפחם שנותר ציורים שכללו גזעים ועצים. בשיעור קומיקס, יצרו הילדים פנקס הנותן ביטוי לאנשים מעמים שונים ומגזעים שונים, תוך דיון בתורת הגזע והשפעותיה. בג'אגלינג בנו עץ מכיסאות. באומנות יצאו מקליגרפיה – לגזע, לציור ויצירה עם עלים ועצים בחימר.

בסוף היום הילדים צריכים לנחש מה היה הנושא של היום לאחר שהם עוברים בשלוש סדנאות ומתנסים במערכים השונים.