פרויקט חברתי-ספורטיבי: בשלומי ציינו שנה שלישית לתכנית "שער שוויון"

צילום: סער לוי

הפרויקט מופעל בסיוע המועצה וקרן רש"י. ייחודו בהעצמת והעברת תחושת המסוגלות וההישגים בתחום הכדורגל לתחומי הלמידה וכישורים חברתיים.

עונת הכדורגל מסתיימת אמנם בימים הקרובים, אבל בשלומי ממשיכים להוביל את פרויקט “שער שוויון". "שער שוויון" הוא ארגון חינוכי, חברתי וספורטיבי השואף להקנות מסגרת מועילה לילדים באזורי הפריפריה החברתית של ישראל. הארגון מפעיל קבוצות בבתי ספר, אשר משלבות אימוני כדורגל וטורנירים חודשיים לצד מרכזי למידה לתגבור לימודי ופעילויות חינוכיות להקניית ערכים. במסגרת הטורנירים המחוזיים זוכים החניכים להיפגש עם ילדים מיישובים אחרים ושכונות אחרות, אשר מגיעים מרקעים שונים ולפעמים דתות שונות. בטורנירים מושם דגש על התנהגות ספורטיבית ואף מוענק בסופו גביע "הקבוצה ההוגנת". הפרוייקט מתקיים לאורך השנה כולה, במסגרתו קבוצה של כ- 16 תלמידים מכיתות ד’ ועד חטיבת הביניים, מקיימת בכל שבוע שני אימונים ולאורך השנה משתתפת בטורנירים חגיגיים, כל פעם ביישוב אחר.

בשנה שעברה החליטה העמותה כולה להרחיב את פעילותה ולאחר 6 שנים של פעילות בבתי ספר יסודיים בלבד, בכל רחבי הארץ, החלה לפעול גם בחטיבות ביניים, ובכללן חטיבת הביניים אורט בשלומי, בה פועלת קבוצה זו השנה השנייה לצד קבוצת בית הספר היסודי יצחק בן צבי בשלומי. בשנת הפעילות הנוכחית (שנה"ל תשע"ז) החלו לפעול במסגרת התכנית, בחלקים שונים של הארץ, קבוצות בבתי ספר תיכוניים. בשלומי מקווים שבשנה הבאה תפעל קבוצה גם בתיכון אורט שלומי. הפעילות בשלומי וההרחבה שלה בכל שנה, נעשית כאמור בתמיכת המועצה המקומית וקרן רש"י.

את ההצלחה הגדולה של התכנית בשלומי ניתן לספר באמצעות נתונים מספריים על ההתקדמות של הילדים בתחומים השונים- ביכולות החברתיות, הלימודיות והערכיות, אך הפעם החלטנו להתמקד דווקא בחוות הדעת של האנשים שמאחורי המספרים. בחרנו לשאול מורה, מנהלת, מאמנים, חונכת וחניך בתכנית, ולשמוע מהם על החוויה שלהם בפרוייקט "שער שוויון".

התכנית בבית הספר יצחק בן צבי פועלת זו השנה השלישית, ומתקיימת בשיתוף תכנית "רבדים" של קרן רש"י. מאמן הקבוצה הנו איציק לנקרי, אשר שם את החינוך בעדיפות עליונה בעבודתו עם הילדים, והתהליך שהוא עובר איתם בהחלט ניכר. ואת מרכז הלמידה מעבירה בצורה מוצלחת הסטודנטית נטלי קושניר, המתנדבת בתכנית במסגרת שיתוף הפעולה של "שער שוויון" עם מרכז הצעירים של שלומי. נטלי סטודנטית לכלכלה וניהול בשנה שלישית במכללת צפת. קבוצת ביה"ס יצחק בן צבי השתתפה עד כה בשלושה טורנירים מחוזיים והביאה גאווה גדולה לשלומי כאשר זכתה פעמיים בגביע המקום הראשון!

סיגל אדרי, מורה בבית ספר בן צבי האחראית על התכנית, אמרה: "בתכנית שער שוויון משתתפים תלמידים מכיתות ד' עד ו'. התכנית נותנת מענה בין היתר לתלמידים עם קושי התנהגותי וקושי רגשי ומהווה מקום המאפשר הצלחות בעבור תלמידים אלה. התלמידים לוקחים חלק בטורנירים המתקיימים אחת לחודש במסגרת שער שוויון וזכו פעמיים ברציפות במקום הראשון. הכול בליווי הצמוד של המאמן איציק. עובדת זכייתם הביאה עמה גאווה גדולה והכרת כבוד בקרב קהילת בית הספר. כמו כן, עם חלוף הזמן ניתן לראות את השיפור ההדרגתי הן מבחינת התנהגותם והן מבחינת ההתמודדות עם הקושי הרגשי. אין ספק כי תכנית  זו מהווה עבור התלמידים מקום בטוח המקנה להם כלים להתמודדות ורצון להמשיך ולהשתפר."

איציק לנקרי, מאמן הקבוצה, אמר: "אני מקבל תגובות חיוביות רבות מצוות בית הספר על התקדמות ילדי שער שוויון. הילדים מגיעים לפעילות מרצונם והם עושים את מירב המאמצים כדי להשתלב בקבוצה ולשמור על מקומם, מה שאומר שהם צריכים לעמוד בכללי ההתנהגות שהצבנו להם. שחקני הקבוצה חשים גאווה בכך שהם מייצגים את בית הספר, והם עושים זאת בצורה שמכבדת מאוד את בית הספר. הכדורגל הוא כלי שממנף את הילדים מבחינה ערכית ולימודית. בחרנו בקפידה את הילדים שצריכים את העצמה הערכית- לימודית ואני שמח לראות שהם עושים התקדמות משמעותית מאוד. חשוב לילדים להמשיך בשער שוויון בשנה הבאה, והם מתכוננים לזה מעכשיו דרך התנהגות נאותה, שיפור התנהגות ועמידה בכללים."

בחט"ב אורט התכנית פועלת זו השנה השנייה. את מרכז הלמידה מפעילה הקואצ'רית קרן שמעבירה לתלמידים את התוכנית "התמודדות ספורטיבית". קרן פועלת בשיתוף פעולה עם אליאור סיידרר, מאמן הקבוצה, ויחד הם מתאימים את הפעילות לילדים בהתאם למתרחש בבית הספר, באימונים, במרכז הלמידה ואף מעבר לשעות הפעילות. אליאור הוא גם שחקן הפועל עכו המושאל השנה להפועל עפולה מהליגה הלאומית.

קרן שביט, מנהלת חט"ב אורט שלומי, אמרה: "15 בנים משכבת ז' מצפים מדי שבוע לאימוני הכדורגל עם אליאור לצד סדנה מרתקת ומעצימה עם קרן הקואצ'רית. התוכנית מדרבנת את התלמידים ללמידה והתנהגות חיובית. הם חיברו יחד תקנון וחתמו עליו, שמתייחס להתנהגויות מצופות ועונשים ומקפידים לפעול לפיו. אין ספק שהתוכנית, שפועלת בשיתוף פעולה מלא עם צוות בית הספר, תרמה ותורמת לחיזוק והעצמת התלמידים החלשים,  מעלה את הביטחון העצמי ואת המודעות העצמית של כל אחד מהתלמידים הללו ובמקביל מגבשת ומלכדת אותם כקבוצה."

אליאור סיידרר, מאמן הקבוצה, אמר: "הפעילות בשלומי מתנהלת בצורה מדהימה, מנהלת בית הספר פעילה בכל המתרחש בקבוצה. קרן הקואצ'רית ממנפת את הילדים למקומות חיוביים מאוד, הילדים נהנים להגיע למפגשים איתה וממש רואים את השיפור. הילדים מראים שיפור הן בפן האנושי- התנהגותי והן בפן הלימודי. זו המטרה העיקרית בסופו של דבר- להפוך את הילדים לתלמידים ואנשים טובים יותר דרך הכדורגל. הנכונות והרצינות שהילדים מראים כלפי התוכנית אומרת הכל. זו השנה הראשונה שלי בשער שוויון ואני מאוד מאושר לקחת חלק בזה, הפעילות ממלאת אותי ואפילו בי משהו השתנה לטובה כתוצאה מכך. אני מאוד אוהב את הילדים, מאוד נקשרנו השנה."

קרן בן נשר, קואצ׳רית הקבוצה, אמרה: ״קבוצת הילדים הינה קבוצה מגוונת ומאתגרת. החיבור ביני לבין הילדים היה מיידי, אנחנו עוברים מסע משותף בו אנחנו למדים על אחריות קבוצתית, אחווה הדדית והצבת יעדים לעבר המטרה. את השינויים הקטנים אני רואה בכל מפגש.״

שי אסדו, שחקן קבוצת חט"ב אורט שלומי, אמר: "בפעילות עם קרן הקואצ'רית אני מרגיש טוב, למדתי ממנה על איפוק וקבוצתיות וזה משפיע עליי גם מחוץ לכדורגל. אליאור לימד את כולנו לא לריב ולהיות מגובשים, ושכל אחד לא יותר טוב מהשני, הוא נותן לכולם לשחק וכולנו קבוצה אחת. אני רוצה ששער שוויון ימשיך לפעול בבית הספר."

בשני בתי הספר הילדים מקבלים מעטפת חינוכית- ערכית- ספורטיבית שמקדמת אותם בהיבט האישי, גורמת לילדים להפיק מעצמם את המרב, לצבור ביטחון ואמונה ביכולתם האישית והקבוצתית.

בשנת הפעילות תשע"ז, השמינית בתולדות הארגון, משתתפים בתוכנית "שער שוויון" 3,000 ילדים ונערים בגילאי 9-16 בכל רחבי ישראל, בכ-200 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים, מרמת הגולן ועד מצפה רמון.